Jak zdánlivě pro někoho tak banální a nedůležitá věc jako je spánek, ovlivňuje kvalitu našeho života. Naše fyzické i psychické zdraví, nálady, úspěšnost, výkonnost, apod. Pojďme se na to podívat blíže.
Již několik let studuji z nejrůznějších odborných publikací spánek a jeho vliv na náš život, jak u dospělých, tak i u dětí. Od té doby, co jsem si přečetla svou první knihu o spánku ,, Proč spíme” od Matthewa Walkera, si nedovolím kvalitně a dostatečně se nevyspat i když to nejde pokaždé. Naše náročné životní situace a pracovní doba, nám leckdy kvalitní spánek nedovolí. Ale dá se s tím pracovat, když se chce.
Co je spánková deprivace?
Jednoduše řečeno spánková deprivace je nedostatek spánku. Co vše má za následek? Ovlivňuje paměť, náladu, myšlení, úsudek, můžeme pociťovat úzkost, zvyšuje se náchylnost k většímu stresu, máme horší pozornost, celkově se zhorší naše psychické zdraví. Spánková deprivace má negativní vliv i na naše fyzické zdraví. Zvětšuje se riziko nadváhy, lidé s nedostatkem spánku mají větší sklon se přejídat nebo tzv. dojídat, mají zvýšenou chuť k jídlu. Zhoršuje se i imunita, je tu daleko větší riziko kardiovaskulárních onemocnění i zvýšené riziko onemocnění onkologických. Téměř tři čtvrtiny civilizovaného západního světa trpí dlouhodobě spánkovou deprivací.

U dětí je spánková deprivace o to horší, jelikož má negativní vliv na jejich vývoj a následně i na školní úspěšnost. Blíže o školní úspěšnosti dětí školou povinných v mém dalším blogu.
Co znamená cirkadiánní kód?
Mým cílem není tady žít do stovky, ale žít třeba kratší, ale kvalitnější život. Být fyzicky i mentálně fit i v pokročilém věku. Všude kolem mě vidím mé vrstevníky, padesátníky a téměř každý trpí nějakým chronickým onemocněním, které mu znemožňuje žít plnohodnotný život. Je to v pořádku? No někteří to tak berou. Slýchávám, je mi už padesát, co chceš ? Já říkávám, je mi teprve padesát. Jsme v Evropě na předních příčkách, kde nejvíce lidí žije s nějakým chronickým onemocněním co nejdelší dobu, deset i více let (kardiovaskulární onemocnění, diabetes, obezita, nejrůznější záněty, onemocnění ledvin apod.). Ovšem jsou mezi námi i lidé, kteří jsou fyzicky a mentálně velmi zdatní i ve velmi pokročilém věku.
Je to způsobem jejich života.
Spousta lidí spolkne pilulku a myslí, že je vše vyřešeno. Nechtějí na způsobu svého života nic měnit. Je to jejich volba, jejich život a je třeba to respektovat.
(Samozřejmě jsou onemocnění, za které člověk nemůže, ale o tom teď tady není řeč)
Nejrůznější vědci se zabývají tím, jak to udělat, abychom měli zdravější a delší život. Krásně se o tom hovoří v knize ,, Cirkadiánní kód” (využití přirozeného rytmu našeho těla pro zdraví, výkon a zhubnutí) od Satchina Pandy. Přijmete-li poznatky z této knihy za své a provedete -li jen malé změny ve svých spánkových zvyklostech, stravovacích i pracovních návycích, učení a osvětlení vašeho domova, vaše zdraví se zlepší v mnoha směrech. Doporučuji přečíst. Několik lidí kolem mne si to vyzkoušelo a funguje jim to. Já nic zkoušet nemusela, jsem tak nastavená již několik let a vím, že to funguje a přitom je to tak jednoduché. Je to také určitý životní styl.
Nikdo nechce radu
O spánku by se dalo mluvit opravdu dlouho, jen jsem chtěla trochu nahlédnout pod pokličku. Lidé nemají rádi, když se jim radí, co mají dělat a jak mají žít. Ani já to nemám v úmyslu. Každý máme řidičák na svůj vlastní život. Jen jsem chtěla nasdílet některé své poznatky a ukázat vám řidičák na můj život.
zdroj: Cirkadiánní kód : Satchini Panda, 2020
Proč spíme: Matthew Walker, 2018