Novoroční předsevzetí

Také si dáváte jako spousta lidí novoroční předsevzetí? Jak zhubnout, začít cvičit, přestat kouřit, začít se učit cizí jazyky apod.? Většina lidí to po několika týdnech či dnech vzdá. Někteří to takhle zkoušejí každý rok a každý rok bezúspěšně zase skončí.

Proč tomu tak je? 

Souvisí to s tím, jak pracuje náš mozek. Je nutné  vybudovat  si trvalý návyk. Rozvíjení a budování návyků je jedním z klíčových cílů koučování. Návyky jsou vzorce chování, myšlení, pocitů. Pro mozek jsou návyky způsob, jak šetřit zdroji, protože akce které často opakujeme, přesuneme do hlubších nevědomých oblastí. Návyky s kterými kouč pracuje mohou být fyzické, mentální či emoční. Pro mozek je jednodušší si vybudovat nový návyk než změnit ten starý.To vychází z poznatků o mozku, které říkají, že vytvářet nová spojení je snadné a že je prakticky nemožné rozpojit existující spojení. Vytvoření nových návyků obvykle netrvá dlouho. Když něco párkrát zopakujeme, v mozku začne probíhat proces vytváření dlouhodobých zápisů. Ovšem dlouho trvá, než se nové návyky plně zautomatizují.

Jak důležité je odhodlání pro váš úspěch?

Jeden z klíčových bodů je vaše motivace a odhodlání. Pokud vaše odhodlání  ke změně není alespoň na 80%, tak to bohužel ke změně návyku nestačí. Vaše motivace není dostatečná. Jak jste na tom vy? Pokud je vaše odhodlání vyšší než 80% jste na správné cestě. Ale co dál? Zamyslete se nad tím, co vám změna přinese, k čemu to povede? Jaké to bude mít pozitivní dopady v tvém životě? Pak si řekni co se stane, když ke změně nedojde? Co ti to vezme? K čemu to povede? A co ti to v životě způsobí? Klidně si hoď všechny tyto aspekty na papír. Na jedné straně je, jak vypadá život s novým návykem a na druhé straně život bez návyku? Co si u toho uvědomíš? 

Co je mapování spouštěče?

Pokud si pořád ještě odhodlaný minimálně na 80%, tak pak nastává další část. Co je spouštěč toho, že například se ti už nechce jít do fitka nebo máš nutkání na cigaretu, nebo si chceš dát ten sladký zákusek? Toto zjištění je velmi důležité.  Když si člověk uvědomí tzv. spouštěč ( říkáme tomu mapování spouštěče), tak pak musíš najít náhradní řešení, jak ten spouštěč zastavit. Máš na to cca 0,02 sekundy, než spadneš do starého návyku. Jak to vypadá v praxi? Například : Když se mi nebude chtít cvičit, kouknu se na obrázek obézní ženy, kterou mám v peněžence. Nebo naopak, představím si někoho konkrétního, kdo je mým vzorem, jak bych chtěla jednou vypadat. Každý to má jinak, někomu stačí nějaké heslo, myšlenka, někomu obrázek, apod.

Definuj si návyk

Definuj nový návyk (např. cvičení 3x týdně, 45 minut), plánuj, zaznamenej si například do kalendáře apod. Přemýšlej o tom, co bys mohl udělat pro zakořenění nového návyku. Při koučování se hned klient nepouští do akce. Kouč brzdí klienta a to z důvodu toho, aby se nepouštěl bezmyšlenkovitě do akcí a po pár dnech se svého cíle vzdal. Klient se musí rozpřemýšlet do hloubky než se pustí do akce, aby byl mozek schopen vytvářet nový návyk tak, aby byl trvalý a zautomatizovaný. 

Přeji vám hodně síly a vůle při vytváření nových návyků a plnění si svých předsevzetí.

 zdroj: Neuroleadership Coach-advanced

(Visited 249 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *